בחירת בני זוג

בחירת בני זוג אינה מקרית, ל"קליק", ל"כימיה" או ל"משיכה" ישנם מספר הסברים פסיכולוגיים רציונאליים. הסבר אחד הוא שהמשיכה לאדם מסוים מזכירה לנו באופן בלתי מודע את אחד מהורינו (או מי שטיפל בנו) על מנת לרפא את פצעי ילדותנו הקשורים לאותה דמות (לפי דר. הארוויל הנדריקס). הסבר אחר (לפי אלפרד אדלר) הוא שלא אחת אנו בוחרים בני זוג המאפשרים לנו להמשיך את אורח חיינו – סגנון החיים שבחרנו לנו, המוכר והבטוח*. הסבר נוסף הוא משיכה לבני זוג המשלימים את אישיותנו על ידי תכונות אופי מסוימות שהדחקנו אצלנו ולא פתחנו אותן. אולם לא תמיד החיפוש או הבחירה מקורם במקומות "אפלים" ומודחקים באישיותנו; כאשר אנו גדלים באווירה "בריאה" של זוגיות כמעט מושלמת של הורינו, הם מהווים עבורנו מודל לא קל לחיקוי, אנו מחפשים בני זוג שיתייחסו אלינו כפי שהורינו מתייחסים אחד לשני.

 

(*סגנון חיים אשר יכול מאוד להיות שמבוסס על הנחות יסוד מוטעות ושגויות, ואולי אפילו הרסניות כלפי עצמנו ברמה הפתולוגית במקרים קיצוניים. הנחות יסוד שנבעו מתוך הפרשנות שלנו, עצמנו, בנוגע לתחושת השייכות שלנו בעולם הקטנטן והמיידי שסבב אותנו בילדותנו. הבעייה העיקרית היא שאת סגנון חיים מוטעה זה אמצנו לעצמנו כאשר היינו ברמה אינפנטילית כפעוטות וילדים קטנים בזמן שאישיותנו החלה להתעצב, ועם זה אנו ממשיכים בחיינו הבוגרים וכאן טמון שורש הבעיות האישיות והחברתיות שלנו).

בשלב הראשון - ההתאהבות, שלב האופוריה, אנו עיוורים לכל התכונות ה"שליליות" של בני הזוג. אולם, ככל שהזמן חולף ומערכת היחסים מתהדקת לה, ככל שאנו מרגישים בטוחים ומתחילים לקבל את בני הזוג כמובן מאליו, ככל שרמת המחוייבות לזוגיות ולחיים המשותפים עולה, אנו מתחילים לגלות יותר ויותר את אותן תכונות שליליות של בני הזוג (לא אחת תכונות אלה היו בדיוק אותן תכונות שכה מצאו חן בעינינו בתחילה...).

 

לאחד המרכיבים בבחירת בני הזוג שלנו יש קשר ישיר לדימוי העצמי שלנו, שיכול מאוד להיות שהוא מוטעה ביסודו מכל מיני סיבות, ובהמשך יהיו לו השלכות על אופי הזוגיות ומערכת היחסים בכלל.

 

פער זה בין התפיסה העצמית לבין המציאות משפיע לרעה על חיינו. לאנשים רבים יש דימוי עצמי נמוך, לכן הם מתפשרים על בני זוג שאינם עונים על צרכיהם וגורמים להם סבל. מאידך, ישנם המשוכנעים ש"מגיע להם משהו יותר טוב". אלה שרויים באי שקט פנימי, שהורס כל חלקה טובה, במחשבה טורדנית על בני זוג מוצלחים יותר המצויים אי שם...

הרבה נשים וגברים הסתבכו במערכות יחסים שמראש ניתן היה לפסול את ההיכרות על הסף בגלל נתון כזה או אחר, מערכות יחסים לא טובות והרסניות כאשר שני בני הזוג ידעו שהם לא מספקים את הצרכים והדרישות ההדדיות, ובכל זאת, המשיכו לענות זה את זו ולא היו מסוגלים לגייס את הכוחות הנפשיים לקום, לעזוב ולהיפרד. מערכות יחסם שנמרחו לאורך שנים, מערכות יחסים שגבו את המחיר היקר ביותר – שנות חיים.

 

 

זוגיות אידיאלית

הבסיס לכל זוגיות הוא כבוד הדדי אשר בא לידי ביטוי בקבלת בני הזוג כמות שהם מבלי לנסות לשנותם, קבלת השוני, הפנמת העובדה שדברים שחשובים לנו לא בהכרח חשובים לבני הזוג (או להפך). להיות גם ביחד וגם לחוד על ידי זה שאנו נשארים נאמנים לעצמיותנו, ומאידך, מאפשרים את המרחב והמקום לצד השני להתנהל בהתאם.

 

מערכת יחסים טובה ובריאה היא סימטרית ושיוויונית, היא יכולה להתקיים כאשר לכל אחד מבני הזוג חיים מלאים משל עצמו. כאשר האושר שלהם הוא פנימי ולא דרך בני הזוג ולא תלוי בבני הזוג -

 

בני הזוג לא אמורים "להשלים" אותם. אם אכן הם, או אחד מהם, נמצאים במקום זה, במודע או שלא במודע, תפישה זו יכולה לגרום להיווצרות של קשר סימביוטי מסוכן מאוד עם כל המשתמע מכך – תלות, קנאה, מאבקי כוח, דימוי עצמי נמוך, מריבות על בסיס קבוע, במקרים קיצוניים אף לאלימות והתעללות מילולית ואפילו פיזית!

(סמביוזה היא מערכת יחסים שלכאורה, במבט שטחי כלפי חוץ נראית מאוד אוהבת וקרובה, כאשר היא בעצם חולנית ברמה הקלינית.)

אגב, יחסים סימביוטיים שכיחים מאוד גם בין הורים לילדים.

 

בהקשר לניגודים – לא בהכרח, אם כי, כמובן, תלוי על אילו ניגודים מדובר. ברמה העקרונית, ככל שהמכנה המשותף יותר גדול הקשר יותר בריא – אנו "באותו ראש" ולא כל אחד מושך לכיוון אחר. ניגודים שהם בהוויה שלנו, כאשר כל אחד מושך לכיוון אחר יכולים להיות מתכון הרסני ולשחוק כל חלקה טובה.

ישנם ניגודים שדווקא יכולים להיות בסדר ואפילו מאזנים, כל עוד הם שקופים, ברורים ובני הזוג מקבלים אותם. לדוגמא, אחד מבני הזוג מאוד אמוציונאלי בעוד שהשני מתנהל יותר ברציונאליות, במצבים מסוימים ניגודים אלו יכולים להוות יתרון; בני הזוג מתמרנים בינם לבין עצמם, כל אחד מהם מקבל את הבמה והופך לשחקן הראשי בתורו, בהתאם לנסיבות, הכבוד והערכה ההדדית נשמרים ומטופחים ושניהם יוצאים נשכרים.

 

 

 
למידע נוסף ותיאום מפגש היכרות התקשרו 058-5039696
או מלאו את הטופס הקצר שלפניכם:
מלאו את הטופס הקצר וצוות המרכז יחזור אליכם בהקדם:
   

לפגישת הכרות התקשרו או שלחו הודעת SMS עכשיו:
058-503-9696

אנחנו רוצים להודות לך באופן אישי על האושר שהענקת לנו בכך שזכינו להכיר אחד את השני.

כבר בשיחת הטלפון הראשונה הייתה בנו התחושה שהפעם זה יהיה שונה והפעם הקשר יוביל למשהו אחר, וכך היה – התחתנו.

אנחנו זוג מאושר שהתקשה לקשור קשרים רומנטיים בגלל הביישנות. אנו הוכחה ודוגמא לכל החבר'ה הצעירים שתמיד יש תקווה לעתיד טוב יותר.

לא פשוט היה לפנות למשרד שידוכים, אנו רוצים לחזק אותך אלי שטרול ואת כל חברי הצוות הנאמן שלך שעושים עבודה קשה וחשובה בכך שאתם מביאים להרבה אנשים אושר ותקווה למצוא זוגיות – יישר כוח.

בתודה ובאושר,

ח. א. ל.


מפת אתר